SyncController :: sync
Request
GET Parameters
None
POST Parameters
None
Uploaded Files
None
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "Shopware\Core\Framework\Api\Controller\SyncController::sync" |
| _cspNonce | "AfqpTb/R4yI=" |
| _route | "api.action.sync" |
| _routeScope | [
"api"
] |
| _route_params | [] |
| oauth_access_token_id | "ef0e0f1b3546a2d283184f34bb6e0cbfec07e8fb84eda71b775689365b39d4b62b5d6f831c5d560f" |
| oauth_client_id | "SWIAAVYYDXPOT09WCLDDBZFNQW" |
| oauth_scopes | [
"write"
] |
| sw-context | Shopware\Core\Framework\Context {#1833 #extensions: [] #scope: "user" #rulesLocked: false #source: Shopware\Core\Framework\Api\Context\AdminApiSource {#1846 …} #ruleIds: [] #currencyId: "b7d2554b0ce847cd82f3ac9bd1c0dfca" #languageIdChain: [ "2fbb5fe2e29a4d70aa5854ce7ce3e20b" ] #versionId: "0fa91ce3e96a4bc2be4bd9ce752c3425" #currencyFactor: 1.0 #considerInheritance: false #taxState: "gross" #rounding: Shopware\Core\Framework\DataAbstractionLayer\Pricing\CashRoundingConfig {#1835 …} #states: [] } |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept | "application/json" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJhdWQiOiJTV0lBQVZZWURYUE9UMDlXQ0xEREJaRk5RVyIsImp0aSI6ImVmMGUwZjFiMzU0NmEyZDI4MzE4NGYzNGJiNmUwY2JmZWMwN2U4ZmI4NGVkYTcxYjc3NTY4OTM2NWIzOWQ0YjYyYjVkNmY4MzFjNWQ1NjBmIiwiaWF0IjoxNzc4Njc1MTExLjk2NDgwOSwibmJmIjoxNzc4Njc1MTExLjk2NDgxMSwiZXhwIjoxNzc4Njc1NzExLjk2NDU4NSwic3ViIjoiU1dJQUFWWVlEWFBPVDA5V0NMRERCWkZOUVciLCJzY29wZXMiOlsid3JpdGUiXX0.nTPFelSVYk3j9naQnWju4PQZ5EFtNHWzGpjqqj_1Zs8" |
| content-length | "280" |
| content-type | "text/plain; charset=utf-8" |
| forwarded | "for="65.108.59.180";host="sw6staging.behr-labor.eu";proto=https" |
| host | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| indexing-behavior | "use-queue-indexing" |
| surrogate-capability | "symfony="ESI/1.0"" |
| user-agent | "" |
| via | "1.1 Caddy" |
| x-forwarded-for | "65.108.59.180" |
| x-php-ob-level | "1" |
Request Content
Raw
{"product_cross_selling_assigned_products":{"entity":"product_cross_selling_assigned_products","action":"upsert","payload":[{"id":"261879a2fcbbc0a13f005c301c8cddbb","productId":"00000c6db07e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","crossSellingId":"8790b14156fdeec6abb26b412041441a","position":1}]}}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| access-control-allow-headers | "Content-Type,Authorization,sw-context-token,sw-access-key,sw-language-id,sw-version-id,sw-inheritance,indexing-behavior,sw-include-seo-urls" |
| access-control-allow-methods | "GET,POST,PUT,PATCH,DELETE" |
| access-control-allow-origin | "*" |
| access-control-expose-headers | "Content-Type,Authorization,sw-context-token,sw-access-key,sw-language-id,sw-version-id,sw-inheritance,indexing-behavior,sw-include-seo-urls" |
| b2b-no-login | "1" |
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-security-policy | "object-src 'none'; script-src 'none'; base-uri 'self'; frame-ancestors 'none';" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Wed, 13 May 2026 12:29:30 GMT" |
| referrer-policy | "strict-origin-when-cross-origin" |
| strict-transport-security | "max-age=31536000; includeSubDomains" |
| x-content-type-options | "nosniff" |
| x-debug-token | "021193" |
| x-frame-options | "deny" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Session Usage
0
Usages
Stateless check enabled
Session not used.
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| ADMIN_OPENSEARCH_URL | "http://localhost:9200" |
| APP_DEBUG | "0" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "def000007d6eae616d9a205d5f150df38d677d38fd5cea51c579b859fbb56e90d9baba59b750f945e65c496dc397af9ea8e966420309f1beb90f97dfc146e2d1cd4579c2" |
| APP_URL | "https://sw6staging.behr-labor.eu" |
| APP_URL_CHECK_DISABLED | "1" |
| BLUE_GREEN_DEPLOYMENT | "1" |
| COMPOSER_HOME | "/var/www/shop/var/cache/composer" |
| DATABASE_URL | "mysql://sw:q7sHFnf32N1omFDLXk82@localhost:3306/shopware" |
| ES_MULTILINGUAL_INDEX | "1" |
| INSTANCE_ID | "ghuCcu9Ok42iLvxyswjJBckmp8klVlaz" |
| MAILER_URL | "null://localhost" |
| MESSENGER_TRANSPORT_DSN | "redis://localhost:6379/messages" |
| OPENSEARCH_URL | "http://localhost:9200" |
| REDIS_CACHE_URL | "redis://localhost:6379/1" |
| REDIS_CART_URL | "redis://localhost:6379/3" |
| REDIS_SESSION_URL | "redis://localhost:6379/2" |
| SHOPWARE_ADMIN_ES_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ADMIN_ES_INDEX_PREFIX | "sw-admin" |
| SHOPWARE_CDN_STRATEGY_DEFAULT | "id" |
| SHOPWARE_ES_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ES_INDEXING_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ES_INDEX_PREFIX | "sw" |
| SHOPWARE_HTTP_CACHE_ENABLED | "0" |
| SHOPWARE_HTTP_DEFAULT_TTL | "7200" |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| AUTH_TYPE | "" |
| CONTENT_LENGTH | "280" |
| CONTENT_TYPE | "text/plain; charset=utf-8" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/shop/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/www" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT | "application/json" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJhdWQiOiJTV0lBQVZZWURYUE9UMDlXQ0xEREJaRk5RVyIsImp0aSI6ImVmMGUwZjFiMzU0NmEyZDI4MzE4NGYzNGJiNmUwY2JmZWMwN2U4ZmI4NGVkYTcxYjc3NTY4OTM2NWIzOWQ0YjYyYjVkNmY4MzFjNWQ1NjBmIiwiaWF0IjoxNzc4Njc1MTExLjk2NDgwOSwibmJmIjoxNzc4Njc1MTExLjk2NDgxMSwiZXhwIjoxNzc4Njc1NzExLjk2NDU4NSwic3ViIjoiU1dJQUFWWVlEWFBPVDA5V0NMRERCWkZOUVciLCJzY29wZXMiOlsid3JpdGUiXX0.nTPFelSVYk3j9naQnWju4PQZ5EFtNHWzGpjqqj_1Zs8" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "280" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "text/plain; charset=utf-8" |
| HTTP_FORWARDED | "for="65.108.59.180";host="sw6staging.behr-labor.eu";proto=https" |
| HTTP_HOST | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| HTTP_INDEXING_BEHAVIOR | "use-queue-indexing" |
| HTTP_USER_AGENT | "" |
| HTTP_VIA | "1.1 Caddy" |
| HTTP_X_FORWARDED_FOR | "65.108.59.180" |
| PATH_INFO | "" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| QUERY_STRING | "" |
| REMOTE_ADDR | "127.0.0.1" |
| REMOTE_HOST | "65.108.59.180" |
| REMOTE_IDENT | "" |
| REMOTE_PORT | "57918" |
| REMOTE_USER | "" |
| REQUEST_METHOD | "POST" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1778675369 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1778675369.9128 |
| REQUEST_URI | "/api/_action/sync" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/shop/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_NAME | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "Caddy/v2.10.2" |
| SSL_CIPHER | "TLS_AES_128_GCM_SHA256" |
| SSL_PROTOCOL | "TLSv1.3" |
| SYMFONY_DOTENV_PATH | "/var/www/shop/.env" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_DEBUG,APP_SECRET,APP_URL,MAILER_URL,DATABASE_URL,COMPOSER_HOME,INSTANCE_ID,BLUE_GREEN_DEPLOYMENT,SHOPWARE_HTTP_CACHE_ENABLED,SHOPWARE_HTTP_DEFAULT_TTL,SHOPWARE_CDN_STRATEGY_DEFAULT,REDIS_CACHE_URL,REDIS_SESSION_URL,MESSENGER_TRANSPORT_DSN,REDIS_CART_URL,OPENSEARCH_URL,ES_MULTILINGUAL_INDEX,SHOPWARE_ES_ENABLED,SHOPWARE_ES_INDEXING_ENABLED,SHOPWARE_ES_INDEX_PREFIX,SHOPWARE_ADMIN_ES_ENABLED,ADMIN_OPENSEARCH_URL,SHOPWARE_ADMIN_ES_INDEX_PREFIX,APP_URL_CHECK_DISABLED" |
| USER | "www-data" |