SyncController :: sync
Request
GET Parameters
None
POST Parameters
None
Uploaded Files
None
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "Shopware\Core\Framework\Api\Controller\SyncController::sync" |
| _cspNonce | "E5ir8jDg2IE=" |
| _route | "api.action.sync" |
| _routeScope | [
"api"
] |
| _route_params | [] |
| oauth_access_token_id | "aaf3a031d9cce63c13a4c0e78836c4c7acf5b8df4515244e5767c5cbbc3c1f36cb8f4c6bcdf2121a" |
| oauth_client_id | "SWIAAVYYDXPOT09WCLDDBZFNQW" |
| oauth_scopes | [
"write"
] |
| sw-context | Shopware\Core\Framework\Context {#1833 #extensions: [] #scope: "user" #rulesLocked: false #source: Shopware\Core\Framework\Api\Context\AdminApiSource {#1846 …} #ruleIds: [] #currencyId: "b7d2554b0ce847cd82f3ac9bd1c0dfca" #languageIdChain: [ "2fbb5fe2e29a4d70aa5854ce7ce3e20b" ] #versionId: "0fa91ce3e96a4bc2be4bd9ce752c3425" #currencyFactor: 1.0 #considerInheritance: false #taxState: "gross" #rounding: Shopware\Core\Framework\DataAbstractionLayer\Pricing\CashRoundingConfig {#1835 …} #states: [] } |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept | "application/json" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJhdWQiOiJTV0lBQVZZWURYUE9UMDlXQ0xEREJaRk5RVyIsImp0aSI6ImFhZjNhMDMxZDljY2U2M2MxM2E0YzBlNzg4MzZjNGM3YWNmNWI4ZGY0NTE1MjQ0ZTU3NjdjNWNiYmMzYzFmMzZjYjhmNGM2YmNkZjIxMjFhIiwiaWF0IjoxNzc4ODg4Nzc1LjQ5MTcyNywibmJmIjoxNzc4ODg4Nzc1LjQ5MTczLCJleHAiOjE3Nzg4ODkzNzUuNDkxNDk3LCJzdWIiOiJTV0lBQVZZWURYUE9UMDlXQ0xEREJaRk5RVyIsInNjb3BlcyI6WyJ3cml0ZSJdfQ.ieQBcPslSyTFqq6bmBQx6DfuwtMf_15JZTXNCJ6Q6ng" |
| content-length | "5153" |
| content-type | "text/plain; charset=utf-8" |
| forwarded | "for="65.108.59.180";host="sw6staging.behr-labor.eu";proto=https" |
| host | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| surrogate-capability | "symfony="ESI/1.0"" |
| user-agent | "" |
| via | "1.1 Caddy" |
| x-forwarded-for | "65.108.59.180" |
| x-php-ob-level | "1" |
Request Content
Raw
{"write-property-property-group":{"entity":"property_group","action":"upsert","payload":[{"id":"688ac53c1cf64896ebe866adab8983c2","translations":{"fr-FR":{"name":"UNSPSC"}},"options":[{"id":"9af130178f3336b5e29746a595cc51bd","translations":{"fr-FR":{"name":"41122800"},"de-DE":{"name":"41122800"}}},{"id":"9af130178f3336b5e29746a595cc51bd","translations":{"fr-FR":{"name":"41122800"},"de-DE":{"name":"41122800"}}},{"id":"9af130178f3336b5e29746a595cc51bd","translations":{"fr-FR":{"name":"41122800"},"de-DE":{"name":"41122800"}}},{"id":"9af130178f3336b5e29746a595cc51bd","translations":{"fr-FR":{"name":"41122800"},"de-DE":{"name":"41122800"}}},{"id":"9af130178f3336b5e29746a595cc51bd","translations":{"fr-FR":{"name":"41122800"},"de-DE":{"name":"41122800"}}},{"id":"9af130178f3336b5e29746a595cc51bd","translations":{"fr-FR":{"name":"41122800"},"de-DE":{"name":"41122800"}}},{"id":"9af130178f3336b5e29746a595cc51bd","translations":{"fr-FR":{"name":"41122800"},"de-DE":{"name":"41122800"}}},{"id":"9af130178f3336b5e29746a595cc51bd","translations":{"fr-FR":{"name":"41122800"},"de-DE":{"name":"41122800"}}}]},{"id":"2e3844c5e5e6d5960d847a3a1c0bcb9a","translations":{"fr-FR":{"name":"Numéro d'article Fabricant"}},"options":[{"id":"f1f62d7dfae8d0d6446002d536602fa6","translations":{"fr-FR":{"name":"9251550"},"de-DE":{"name":"9251550"}}},{"id":"fa441659c4a77420817f0ce260aa1526","translations":{"fr-FR":{"name":"9251551"},"de-DE":{"name":"9251551"}}},{"id":"5d46f54132ad233ceaa1d301fcbdc2d9","translations":{"fr-FR":{"name":"9251552"},"de-DE":{"name":"9251552"}}},{"id":"3f0a7ad1e0bc834ffe460ba37cf2d644","translations":{"fr-FR":{"name":"9251553"},"de-DE":{"name":"9251553"}}},{"id":"53227c71558bb7f6e1e42022f1fa4047","translations":{"fr-FR":{"name":"9251554"},"de-DE":{"name":"9251554"}}},{"id":"0cc7f22b0250c169459e83d90fb1f1a5","translations":{"fr-FR":{"name":"9251555"},"de-DE":{"name":"9251555"}}},{"id":"a995108bb75724dc07a492ddd73f4860","translations":{"fr-FR":{"name":"9251556"},"de-DE":{"name":"9251556"}}},{"id":"0e71a2921acdb1fc65333e126eafef87","translations":{"fr-FR":{"name":"9251557"},"de-DE":{"name":"9251557"}}}]},{"id":"753b1cf02a8707cc9250346fa9c54a5c","translations":{"fr-FR":{"name":"Matériau"}},"options":[{"id":"a3ae7b3a7e10f1b384e7f28320e22e34","translations":{"fr-FR":{"name":"Acier inoxydable"},"de-DE":{"name":"Edelstahl"}}},{"id":"a3ae7b3a7e10f1b384e7f28320e22e34","translations":{"fr-FR":{"name":"Acier inoxydable"},"de-DE":{"name":"Edelstahl"}}},{"id":"a3ae7b3a7e10f1b384e7f28320e22e34","translations":{"fr-FR":{"name":"Acier inoxydable"},"de-DE":{"name":"Edelstahl"}}},{"id":"a3ae7b3a7e10f1b384e7f28320e22e34","translations":{"fr-FR":{"name":"Acier inoxydable"},"de-DE":{"name":"Edelstahl"}}},{"id":"a3ae7b3a7e10f1b384e7f28320e22e34","translations":{"fr-FR":{"name":"Acier inoxydable"},"de-DE":{"name":"Edelstahl"}}},{"id":"a3ae7b3a7e10f1b384e7f28320e22e34","translations":{"fr-FR":{"name":"Acier inoxydable"},"de-DE":{"name":"Edelstahl"}}},{"id":"a3ae7b3a7e10f1b384e7f28320e22e34","translations":{"fr-FR":{"name":"Acier inoxydable"},"de-DE":{"name":"Edelstahl"}}},{"id":"a3ae7b3a7e10f1b384e7f28320e22e34","translations":{"fr-FR":{"name":"Acier inoxydable"},"de-DE":{"name":"Edelstahl"}}}]},{"id":"c11eb6bae2ab6730024ffa6c9acaf750","translations":{"fr-FR":{"name":"Avec manchon"}},"options":[{"id":"807b3551b33a6d934671863279dbf7f9","translations":{"fr-FR":{"name":"Non"},"de-DE":{"name":"Nein"}}},{"id":"807b3551b33a6d934671863279dbf7f9","translations":{"fr-FR":{"name":"Non"},"de-DE":{"name":"Nein"}}},{"id":"807b3551b33a6d934671863279dbf7f9","translations":{"fr-FR":{"name":"Non"},"de-DE":{"name":"Nein"}}},{"id":"807b3551b33a6d934671863279dbf7f9","translations":{"fr-FR":{"name":"Non"},"de-DE":{"name":"Nein"}}},{"id":"ecc5cd39cc433540a046fb6851e74e60","translations":{"fr-FR":{"name":"Oui"},"de-DE":{"name":"Ja"}}},{"id":"ecc5cd39cc433540a046fb6851e74e60","translations":{"fr-FR":{"name":"Oui"},"de-DE":{"name":"Ja"}}},{"id":"ecc5cd39cc433540a046fb6851e74e60","translations":{"fr-FR":{"name":"Oui"},"de-DE":{"name":"Ja"}}},{"id":"ecc5cd39cc433540a046fb6851e74e60","translations":{"fr-FR":{"name":"Oui"},"de-DE":{"name":"Ja"}}}]},{"id":"f6e66bb92d633db84803d290cd79109b","translations":{"fr-FR":{"name":"Ø Support de trémie"}},"options":[{"id":"f496b128e0261cb6f1321653e497ef8f","translations":{"fr-FR":{"name":"40 mm"},"de-DE":{"name":"40 mm"}}},{"id":"30704e86a3eafcc4a6788d4213663a58","translations":{"fr-FR":{"name":"60 mm"},"de-DE":{"name":"60 mm"}}},{"id":"6e474ffb4e5fc942538eeb6d67d86877","translations":{"fr-FR":{"name":"80 mm"},"de-DE":{"name":"80 mm"}}},{"id":"62fab0802e09e5268b29a64975b02c87","translations":{"fr-FR":{"name":"100 mm"},"de-DE":{"name":"100 mm"}}},{"id":"f496b128e0261cb6f1321653e497ef8f","translations":{"fr-FR":{"name":"40 mm"},"de-DE":{"name":"40 mm"}}},{"id":"30704e86a3eafcc4a6788d4213663a58","translations":{"fr-FR":{"name":"60 mm"},"de-DE":{"name":"60 mm"}}},{"id":"6e474ffb4e5fc942538eeb6d67d86877","translations":{"fr-FR":{"name":"80 mm"},"de-DE":{"name":"80 mm"}}},{"id":"62fab0802e09e5268b29a64975b02c87","translations":{"fr-FR":{"name":"100 mm"},"de-DE":{"name":"100 mm"}}}]}]}}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| access-control-allow-headers | "Content-Type,Authorization,sw-context-token,sw-access-key,sw-language-id,sw-version-id,sw-inheritance,indexing-behavior,sw-include-seo-urls" |
| access-control-allow-methods | "GET,POST,PUT,PATCH,DELETE" |
| access-control-allow-origin | "*" |
| access-control-expose-headers | "Content-Type,Authorization,sw-context-token,sw-access-key,sw-language-id,sw-version-id,sw-inheritance,indexing-behavior,sw-include-seo-urls" |
| b2b-no-login | "1" |
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Fri, 15 May 2026 23:50:45 GMT" |
| x-debug-token | "0c54bb" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Session Usage
0
Usages
Stateless check enabled
Session not used.
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| ADMIN_OPENSEARCH_URL | "http://localhost:9200" |
| APP_DEBUG | "0" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "def000007d6eae616d9a205d5f150df38d677d38fd5cea51c579b859fbb56e90d9baba59b750f945e65c496dc397af9ea8e966420309f1beb90f97dfc146e2d1cd4579c2" |
| APP_URL | "https://sw6staging.behr-labor.eu" |
| APP_URL_CHECK_DISABLED | "1" |
| BLUE_GREEN_DEPLOYMENT | "1" |
| COMPOSER_HOME | "/var/www/shop/var/cache/composer" |
| DATABASE_URL | "mysql://sw:q7sHFnf32N1omFDLXk82@localhost:3306/shopware" |
| ES_MULTILINGUAL_INDEX | "1" |
| INSTANCE_ID | "ghuCcu9Ok42iLvxyswjJBckmp8klVlaz" |
| MAILER_URL | "null://localhost" |
| MESSENGER_TRANSPORT_DSN | "redis://localhost:6379/messages" |
| OPENSEARCH_URL | "http://localhost:9200" |
| REDIS_CACHE_URL | "redis://localhost:6379/1" |
| REDIS_CART_URL | "redis://localhost:6379/3" |
| REDIS_SESSION_URL | "redis://localhost:6379/2" |
| SHOPWARE_ADMIN_ES_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ADMIN_ES_INDEX_PREFIX | "sw-admin" |
| SHOPWARE_CDN_STRATEGY_DEFAULT | "id" |
| SHOPWARE_ES_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ES_INDEXING_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ES_INDEX_PREFIX | "sw" |
| SHOPWARE_HTTP_CACHE_ENABLED | "0" |
| SHOPWARE_HTTP_DEFAULT_TTL | "7200" |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| AUTH_TYPE | "" |
| CONTENT_LENGTH | "5153" |
| CONTENT_TYPE | "text/plain; charset=utf-8" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/shop/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/www" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT | "application/json" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJhdWQiOiJTV0lBQVZZWURYUE9UMDlXQ0xEREJaRk5RVyIsImp0aSI6ImFhZjNhMDMxZDljY2U2M2MxM2E0YzBlNzg4MzZjNGM3YWNmNWI4ZGY0NTE1MjQ0ZTU3NjdjNWNiYmMzYzFmMzZjYjhmNGM2YmNkZjIxMjFhIiwiaWF0IjoxNzc4ODg4Nzc1LjQ5MTcyNywibmJmIjoxNzc4ODg4Nzc1LjQ5MTczLCJleHAiOjE3Nzg4ODkzNzUuNDkxNDk3LCJzdWIiOiJTV0lBQVZZWURYUE9UMDlXQ0xEREJaRk5RVyIsInNjb3BlcyI6WyJ3cml0ZSJdfQ.ieQBcPslSyTFqq6bmBQx6DfuwtMf_15JZTXNCJ6Q6ng" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "5153" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "text/plain; charset=utf-8" |
| HTTP_FORWARDED | "for="65.108.59.180";host="sw6staging.behr-labor.eu";proto=https" |
| HTTP_HOST | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| HTTP_USER_AGENT | "" |
| HTTP_VIA | "1.1 Caddy" |
| HTTP_X_FORWARDED_FOR | "65.108.59.180" |
| PATH_INFO | "" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| QUERY_STRING | "" |
| REMOTE_ADDR | "127.0.0.1" |
| REMOTE_HOST | "65.108.59.180" |
| REMOTE_IDENT | "" |
| REMOTE_PORT | "54796" |
| REMOTE_USER | "" |
| REQUEST_METHOD | "POST" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1778889027 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1778889027.5622 |
| REQUEST_URI | "/api/_action/sync" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/shop/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_NAME | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "Caddy/v2.10.2" |
| SSL_CIPHER | "TLS_AES_128_GCM_SHA256" |
| SSL_PROTOCOL | "TLSv1.3" |
| SYMFONY_DOTENV_PATH | "/var/www/shop/.env" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_DEBUG,APP_SECRET,APP_URL,MAILER_URL,DATABASE_URL,COMPOSER_HOME,INSTANCE_ID,BLUE_GREEN_DEPLOYMENT,SHOPWARE_HTTP_CACHE_ENABLED,SHOPWARE_HTTP_DEFAULT_TTL,SHOPWARE_CDN_STRATEGY_DEFAULT,REDIS_CACHE_URL,REDIS_SESSION_URL,MESSENGER_TRANSPORT_DSN,REDIS_CART_URL,OPENSEARCH_URL,ES_MULTILINGUAL_INDEX,SHOPWARE_ES_ENABLED,SHOPWARE_ES_INDEXING_ENABLED,SHOPWARE_ES_INDEX_PREFIX,SHOPWARE_ADMIN_ES_ENABLED,ADMIN_OPENSEARCH_URL,SHOPWARE_ADMIN_ES_INDEX_PREFIX,APP_URL_CHECK_DISABLED" |
| USER | "www-data" |