SyncController :: sync
Request
GET Parameters
None
POST Parameters
None
Uploaded Files
None
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "Shopware\Core\Framework\Api\Controller\SyncController::sync" |
| _cspNonce | "PZBVAmI6rjg=" |
| _route | "api.action.sync" |
| _routeScope | [
"api"
] |
| _route_params | [] |
| oauth_access_token_id | "3e6eb62ee735d1cf065bd541e8c14118f98b91bb30de57c0b4fa10b110494b1f30103ad8ef5e783a" |
| oauth_client_id | "SWIAAVYYDXPOT09WCLDDBZFNQW" |
| oauth_scopes | [
"write"
] |
| sw-context | Shopware\Core\Framework\Context {#1833 #extensions: [] #scope: "user" #rulesLocked: false #source: Shopware\Core\Framework\Api\Context\AdminApiSource {#1846 …} #ruleIds: [] #currencyId: "b7d2554b0ce847cd82f3ac9bd1c0dfca" #languageIdChain: [ "2fbb5fe2e29a4d70aa5854ce7ce3e20b" ] #versionId: "0fa91ce3e96a4bc2be4bd9ce752c3425" #currencyFactor: 1.0 #considerInheritance: false #taxState: "gross" #rounding: Shopware\Core\Framework\DataAbstractionLayer\Pricing\CashRoundingConfig {#1835 …} #states: [] } |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept | "application/json" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJhdWQiOiJTV0lBQVZZWURYUE9UMDlXQ0xEREJaRk5RVyIsImp0aSI6IjNlNmViNjJlZTczNWQxY2YwNjViZDU0MWU4YzE0MTE4Zjk4YjkxYmIzMGRlNTdjMGI0ZmExMGIxMTA0OTRiMWYzMDEwM2FkOGVmNWU3ODNhIiwiaWF0IjoxNzc4NzU0Mjc2Ljc5NzA3MiwibmJmIjoxNzc4NzU0Mjc2Ljc5NzA3NSwiZXhwIjoxNzc4NzU0ODc2Ljc5Njc5Niwic3ViIjoiU1dJQUFWWVlEWFBPVDA5V0NMRERCWkZOUVciLCJzY29wZXMiOlsid3JpdGUiXX0.FwyJzjXvPyJS1nr9xqMygWYg1eBv9LYB3QGAaJCbpBc" |
| content-length | "4980" |
| content-type | "text/plain; charset=utf-8" |
| forwarded | "for="65.108.59.180";host="sw6staging.behr-labor.eu";proto=https" |
| host | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| surrogate-capability | "symfony="ESI/1.0"" |
| user-agent | "" |
| via | "1.1 Caddy" |
| x-forwarded-for | "65.108.59.180" |
| x-php-ob-level | "1" |
Request Content
Raw
{"write-property-property-group":{"entity":"property_group","action":"upsert","payload":[{"id":"688ac53c1cf64896ebe866adab8983c2","translations":{"en-GB":{"name":"UNSPSC"}},"options":[{"id":"17a12e3d64a800d64ebfaaa86c047cb3","translations":{"en-GB":{"name":"41123304"},"de-DE":{"name":"41123304"}}},{"id":"17a12e3d64a800d64ebfaaa86c047cb3","translations":{"en-GB":{"name":"41123304"},"de-DE":{"name":"41123304"}}}]},{"id":"d3298810febff8bc4526ca12e90de827","translations":{"en-GB":{"name":"No. of positions (WxD)"}},"options":[{"id":"cba1139a5bfe0f6791196ba871f5674d","translations":{"en-GB":{"name":"9 x 9 "},"de-DE":{"name":"9 x 9 "}}},{"id":"0577bab2c54506304ce5af823c82b7bb","translations":{"en-GB":{"name":"10 x 10 "},"de-DE":{"name":"10 x 10 "}}}]},{"id":"7a7e311a9aca5a541ec9f96c81b7b6eb","translations":{"en-GB":{"name":"Autoclavable"}},"options":[{"id":"ad4b1c2a999513b21381a8e65bf9f4a0","translations":{"en-GB":{"name":"Yes"},"de-DE":{"name":"Ja"}}},{"id":"ad4b1c2a999513b21381a8e65bf9f4a0","translations":{"en-GB":{"name":"Yes"},"de-DE":{"name":"Ja"}}}]},{"id":"2e3844c5e5e6d5960d847a3a1c0bcb9a","translations":{"en-GB":{"name":"Manufacturer Article Number"}},"options":[{"id":"8f92592cafd73a5b179e2004873be111","translations":{"en-GB":{"name":"53 20 016"},"de-DE":{"name":"53 20 016"}}},{"id":"41ad46264911a71dbb792cdcb54dfa7d","translations":{"en-GB":{"name":"53 20 116"},"de-DE":{"name":"53 20 116"}}}]},{"id":"c9f8e98e19fc8d9b617e522180f839eb","translations":{"en-GB":{"name":"Colour"}},"options":[{"id":"95f5ed9c5178167f6a4101a9599e27bc","translations":{"en-GB":{"name":"Colour sorted"},"de-DE":{"name":"farbsoriert"}}},{"id":"95f5ed9c5178167f6a4101a9599e27bc","translations":{"en-GB":{"name":"Colour sorted"},"de-DE":{"name":"farbsoriert"}}}]},{"id":"753b1cf02a8707cc9250346fa9c54a5c","translations":{"en-GB":{"name":"Material"}},"options":[{"id":"7cc1a4d648262e83382772adba0a40d9","translations":{"en-GB":{"name":"PP"},"de-DE":{"name":"PP"}}},{"id":"7cc1a4d648262e83382772adba0a40d9","translations":{"en-GB":{"name":"PP"},"de-DE":{"name":"PP"}}}]},{"id":"fa5ec62a346c8bd37e8d54b59cfed02c","translations":{"en-GB":{"name":"Height"}},"options":[{"id":"158897614f708a14b7f6951027a6c267","translations":{"en-GB":{"name":"50 mm"},"de-DE":{"name":"50 mm"}}},{"id":"158897614f708a14b7f6951027a6c267","translations":{"en-GB":{"name":"50 mm"},"de-DE":{"name":"50 mm"}}}]},{"id":"59fcaf99081e4b47a44e660eb9b8a9e9","translations":{"en-GB":{"name":"No. of positions"}},"options":[{"id":"8ef57fd51d2380d84e0b3de7c92c3ffb","translations":{"en-GB":{"name":"81"},"de-DE":{"name":"81"}}},{"id":"ac8946b62a6c0fe62da1b06462ba6290","translations":{"en-GB":{"name":"100"},"de-DE":{"name":"100"}}}]},{"id":"e9040218e0b6249b592c976a076b025c","translations":{"en-GB":{"name":"No. of positions width"}},"options":[{"id":"5471f00e00f7781e454580c63d7644dd","translations":{"en-GB":{"name":"9"},"de-DE":{"name":"9"}}},{"id":"0de582d2f93060982bd195d7ccfce48b","translations":{"en-GB":{"name":"10"},"de-DE":{"name":"10"}}}]},{"id":"a45002ef0ceabfbf24898da7fa775afb","translations":{"en-GB":{"name":"No. of positions depth"}},"options":[{"id":"57ef3760a157c29355bd937aa0b2f440","translations":{"en-GB":{"name":"9"},"de-DE":{"name":"9"}}},{"id":"9d05c8f879bedde98ac751fbdd6881b5","translations":{"en-GB":{"name":"10"},"de-DE":{"name":"10"}}}]},{"id":"9ad37aeaa7a76d2c3b6b3555dc134366","translations":{"en-GB":{"name":"For tubes"}},"options":[{"id":"017ab8a0c394bae674d3275db4df0ce9","translations":{"en-GB":{"name":"13,0 ml"},"de-DE":{"name":"13,0 ml"}}},{"id":"b2212dbbd076bf30f2d2e387bf33d4b9","translations":{"en-GB":{"name":"11,5 ml"},"de-DE":{"name":"11,5 ml"}}}]},{"id":"1019092342acce32ae6561f477ef96cb","translations":{"en-GB":{"name":"Width"}},"options":[{"id":"2d998468a265d34eb1e6c22d4ad8c253","translations":{"en-GB":{"name":"133 mm"},"de-DE":{"name":"133 mm"}}},{"id":"2d998468a265d34eb1e6c22d4ad8c253","translations":{"en-GB":{"name":"133 mm"},"de-DE":{"name":"133 mm"}}}]},{"id":"5a181be99eac41285632c8a1ddbe751f","translations":{"en-GB":{"name":"Dimensions (WxD)"}},"options":[{"id":"6a75311d5fec1729d3846e55beb195f5","translations":{"en-GB":{"name":"133 x 133 mm"},"de-DE":{"name":"133 x 133 mm"}}},{"id":"6a75311d5fec1729d3846e55beb195f5","translations":{"en-GB":{"name":"133 x 133 mm"},"de-DE":{"name":"133 x 133 mm"}}}]},{"id":"37a8348120999cb3268714368471e75b","translations":{"en-GB":{"name":"Depth"}},"options":[{"id":"5e76b0db1c8fb3ec560950a98526caff","translations":{"en-GB":{"name":"133 mm"},"de-DE":{"name":"133 mm"}}},{"id":"5e76b0db1c8fb3ec560950a98526caff","translations":{"en-GB":{"name":"133 mm"},"de-DE":{"name":"133 mm"}}}]},{"id":"0290088acb38339c16f46f7921c573c0","translations":{"en-GB":{"name":"Min. temperature"}},"options":[{"id":"ac619f0fc58bdf1ba50b2eab9f067ca4","translations":{"en-GB":{"name":"-90 °C"},"de-DE":{"name":"-90 °C"}}},{"id":"ac619f0fc58bdf1ba50b2eab9f067ca4","translations":{"en-GB":{"name":"-90 °C"},"de-DE":{"name":"-90 °C"}}}]}]}}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| access-control-allow-headers | "Content-Type,Authorization,sw-context-token,sw-access-key,sw-language-id,sw-version-id,sw-inheritance,indexing-behavior,sw-include-seo-urls" |
| access-control-allow-methods | "GET,POST,PUT,PATCH,DELETE" |
| access-control-allow-origin | "*" |
| access-control-expose-headers | "Content-Type,Authorization,sw-context-token,sw-access-key,sw-language-id,sw-version-id,sw-inheritance,indexing-behavior,sw-include-seo-urls" |
| b2b-no-login | "1" |
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-security-policy | "object-src 'none'; script-src 'none'; base-uri 'self'; frame-ancestors 'none';" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Thu, 14 May 2026 10:32:50 GMT" |
| referrer-policy | "strict-origin-when-cross-origin" |
| strict-transport-security | "max-age=31536000; includeSubDomains" |
| x-content-type-options | "nosniff" |
| x-debug-token | "1b9b6d" |
| x-frame-options | "deny" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Session Usage
0
Usages
Stateless check enabled
Session not used.
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| ADMIN_OPENSEARCH_URL | "http://localhost:9200" |
| APP_DEBUG | "0" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "def000007d6eae616d9a205d5f150df38d677d38fd5cea51c579b859fbb56e90d9baba59b750f945e65c496dc397af9ea8e966420309f1beb90f97dfc146e2d1cd4579c2" |
| APP_URL | "https://sw6staging.behr-labor.eu" |
| APP_URL_CHECK_DISABLED | "1" |
| BLUE_GREEN_DEPLOYMENT | "1" |
| COMPOSER_HOME | "/var/www/shop/var/cache/composer" |
| DATABASE_URL | "mysql://sw:q7sHFnf32N1omFDLXk82@localhost:3306/shopware" |
| ES_MULTILINGUAL_INDEX | "1" |
| INSTANCE_ID | "ghuCcu9Ok42iLvxyswjJBckmp8klVlaz" |
| MAILER_URL | "null://localhost" |
| MESSENGER_TRANSPORT_DSN | "redis://localhost:6379/messages" |
| OPENSEARCH_URL | "http://localhost:9200" |
| REDIS_CACHE_URL | "redis://localhost:6379/1" |
| REDIS_CART_URL | "redis://localhost:6379/3" |
| REDIS_SESSION_URL | "redis://localhost:6379/2" |
| SHOPWARE_ADMIN_ES_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ADMIN_ES_INDEX_PREFIX | "sw-admin" |
| SHOPWARE_CDN_STRATEGY_DEFAULT | "id" |
| SHOPWARE_ES_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ES_INDEXING_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ES_INDEX_PREFIX | "sw" |
| SHOPWARE_HTTP_CACHE_ENABLED | "0" |
| SHOPWARE_HTTP_DEFAULT_TTL | "7200" |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| AUTH_TYPE | "" |
| CONTENT_LENGTH | "4980" |
| CONTENT_TYPE | "text/plain; charset=utf-8" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/shop/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/www" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT | "application/json" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJhdWQiOiJTV0lBQVZZWURYUE9UMDlXQ0xEREJaRk5RVyIsImp0aSI6IjNlNmViNjJlZTczNWQxY2YwNjViZDU0MWU4YzE0MTE4Zjk4YjkxYmIzMGRlNTdjMGI0ZmExMGIxMTA0OTRiMWYzMDEwM2FkOGVmNWU3ODNhIiwiaWF0IjoxNzc4NzU0Mjc2Ljc5NzA3MiwibmJmIjoxNzc4NzU0Mjc2Ljc5NzA3NSwiZXhwIjoxNzc4NzU0ODc2Ljc5Njc5Niwic3ViIjoiU1dJQUFWWVlEWFBPVDA5V0NMRERCWkZOUVciLCJzY29wZXMiOlsid3JpdGUiXX0.FwyJzjXvPyJS1nr9xqMygWYg1eBv9LYB3QGAaJCbpBc" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "4980" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "text/plain; charset=utf-8" |
| HTTP_FORWARDED | "for="65.108.59.180";host="sw6staging.behr-labor.eu";proto=https" |
| HTTP_HOST | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| HTTP_USER_AGENT | "" |
| HTTP_VIA | "1.1 Caddy" |
| HTTP_X_FORWARDED_FOR | "65.108.59.180" |
| PATH_INFO | "" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| QUERY_STRING | "" |
| REMOTE_ADDR | "127.0.0.1" |
| REMOTE_HOST | "65.108.59.180" |
| REMOTE_IDENT | "" |
| REMOTE_PORT | "45644" |
| REMOTE_USER | "" |
| REQUEST_METHOD | "POST" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1778754751 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1778754751.2827 |
| REQUEST_URI | "/api/_action/sync" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/shop/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_NAME | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "Caddy/v2.10.2" |
| SSL_CIPHER | "TLS_AES_128_GCM_SHA256" |
| SSL_PROTOCOL | "TLSv1.3" |
| SYMFONY_DOTENV_PATH | "/var/www/shop/.env" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_DEBUG,APP_SECRET,APP_URL,MAILER_URL,DATABASE_URL,COMPOSER_HOME,INSTANCE_ID,BLUE_GREEN_DEPLOYMENT,SHOPWARE_HTTP_CACHE_ENABLED,SHOPWARE_HTTP_DEFAULT_TTL,SHOPWARE_CDN_STRATEGY_DEFAULT,REDIS_CACHE_URL,REDIS_SESSION_URL,MESSENGER_TRANSPORT_DSN,REDIS_CART_URL,OPENSEARCH_URL,ES_MULTILINGUAL_INDEX,SHOPWARE_ES_ENABLED,SHOPWARE_ES_INDEXING_ENABLED,SHOPWARE_ES_INDEX_PREFIX,SHOPWARE_ADMIN_ES_ENABLED,ADMIN_OPENSEARCH_URL,SHOPWARE_ADMIN_ES_INDEX_PREFIX,APP_URL_CHECK_DISABLED" |
| USER | "www-data" |