NotificationController :: fetchNotification
Request
GET Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| latestTimestamp | "2026-03-10 12:25:59.995" |
| limit | "5" |
POST Parameters
No POST parameters
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "Shopware\Administration\Controller\NotificationController::fetchNotification" |
| _cspNonce | "aqhNWOi33iU=" |
| _route | "api.notification.message" |
| _routeScope | [
"api"
] |
| _route_params | [] |
| oauth_access_token_id | "e00e9a8e4b3446dca9becaf1fbfa36dd749d1380ab5884490bf868d82cb4c4b3b94718c1dfce3ac3" |
| oauth_client_id | "administration" |
| oauth_scopes | [
"write"
] |
| oauth_user_id | "1a6ddd6e58054bfa8be5c6780b62e841" |
| sw-context | Shopware\Core\Framework\Context {#1864 #extensions: [] #scope: "user" #rulesLocked: false #source: Shopware\Core\Framework\Api\Context\AdminApiSource {#1858 …} #ruleIds: [] #currencyId: "b7d2554b0ce847cd82f3ac9bd1c0dfca" #languageIdChain: [ "2fbb5fe2e29a4d70aa5854ce7ce3e20b" ] #versionId: "0fa91ce3e96a4bc2be4bd9ce752c3425" #currencyFactor: 1.0 #considerInheritance: false #taxState: "gross" #rounding: Shopware\Core\Framework\DataAbstractionLayer\Pricing\CashRoundingConfig {#1866 …} #states: [] } |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept | "application/json" |
| accept-encoding | "gzip, deflate, br, zstd" |
| accept-language | "de,de-DE;q=0.9,en;q=0.8,en-GB;q=0.7,en-US;q=0.6,fr-FR;q=0.5,fr;q=0.4,af;q=0.3" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJhdWQiOiJhZG1pbmlzdHJhdGlvbiIsImp0aSI6ImUwMGU5YThlNGIzNDQ2ZGNhOWJlY2FmMWZiZmEzNmRkNzQ5ZDEzODBhYjU4ODQ0OTBiZjg2OGQ4MmNiNGM0YjNiOTQ3MThjMWRmY2UzYWMzIiwiaWF0IjoxNzc4Njc1MzI1LjE5NDU5NiwibmJmIjoxNzc4Njc1MzI1LjE5NDYwMywiZXhwIjoxNzc4Njc1OTI1LjE4OTMwNywic3ViIjoiMWE2ZGRkNmU1ODA1NGJmYThiZTVjNjc4MGI2MmU4NDEiLCJzY29wZXMiOlsid3JpdGUiXX0.YIF6UtnCXQJ-UG8Ung49Uyr0OablBif5GrRp1UJnDhg" |
| content-length | "0" |
| cookie | "timezone=Europe/Berlin; MCPopupClosed=yes; session-=7ecc76fd88fe56d2a5c3b894617d9cfe" |
| forwarded | "for="84.245.137.126";host="sw6staging.behr-labor.eu";proto=https" |
| host | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| priority | "u=1, i" |
| referer | "https://sw6staging.behr-labor.eu/admin" |
| sec-ch-ua | ""Chromium";v="148", "Microsoft Edge";v="148", "Not/A)Brand";v="99"" |
| sec-ch-ua-mobile | "?0" |
| sec-ch-ua-platform | ""Windows"" |
| sec-fetch-dest | "empty" |
| sec-fetch-mode | "cors" |
| sec-fetch-site | "same-origin" |
| shopware-admin-active-route | "sw.dashboard.index" |
| surrogate-capability | "symfony="ESI/1.0"" |
| sw-language-id | "2fbb5fe2e29a4d70aa5854ce7ce3e20b" |
| user-agent | "Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/148.0.0.0 Safari/537.36 Edg/148.0.0.0" |
| via | "2.0 Caddy" |
| x-forwarded-for | "84.245.137.126" |
| x-php-ob-level | "1" |
Request Content
Request content not available (it was retrieved as a resource).
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| access-control-allow-headers | "Content-Type,Authorization,sw-context-token,sw-access-key,sw-language-id,sw-version-id,sw-inheritance,indexing-behavior,sw-include-seo-urls" |
| access-control-allow-methods | "GET,POST,PUT,PATCH,DELETE" |
| access-control-allow-origin | "*" |
| access-control-expose-headers | "Content-Type,Authorization,sw-context-token,sw-access-key,sw-language-id,sw-version-id,sw-inheritance,indexing-behavior,sw-include-seo-urls" |
| b2b-no-login | "1" |
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-security-policy | "object-src 'none'; script-src 'none'; base-uri 'self'; frame-ancestors 'none';" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Wed, 13 May 2026 12:29:02 GMT" |
| referrer-policy | "strict-origin-when-cross-origin" |
| strict-transport-security | "max-age=31536000; includeSubDomains" |
| sw-language-id | "2fbb5fe2e29a4d70aa5854ce7ce3e20b" |
| x-content-type-options | "nosniff" |
| x-debug-token | "21812b" |
| x-frame-options | "deny" |
Cookies
Request Cookies
| Key | Value |
|---|---|
| MCPopupClosed | "yes" |
| session- | "7ecc76fd88fe56d2a5c3b894617d9cfe" |
| timezone | "Europe/Berlin" |
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Session Usage
0
Usages
Stateless check enabled
Session not used.
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| ADMIN_OPENSEARCH_URL | "http://localhost:9200" |
| APP_DEBUG | "0" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "def000007d6eae616d9a205d5f150df38d677d38fd5cea51c579b859fbb56e90d9baba59b750f945e65c496dc397af9ea8e966420309f1beb90f97dfc146e2d1cd4579c2" |
| APP_URL | "https://sw6staging.behr-labor.eu" |
| APP_URL_CHECK_DISABLED | "1" |
| BLUE_GREEN_DEPLOYMENT | "1" |
| COMPOSER_HOME | "/var/www/shop/var/cache/composer" |
| DATABASE_URL | "mysql://sw:q7sHFnf32N1omFDLXk82@localhost:3306/shopware" |
| ES_MULTILINGUAL_INDEX | "1" |
| INSTANCE_ID | "ghuCcu9Ok42iLvxyswjJBckmp8klVlaz" |
| MAILER_URL | "null://localhost" |
| MESSENGER_TRANSPORT_DSN | "redis://localhost:6379/messages" |
| OPENSEARCH_URL | "http://localhost:9200" |
| REDIS_CACHE_URL | "redis://localhost:6379/1" |
| REDIS_CART_URL | "redis://localhost:6379/3" |
| REDIS_SESSION_URL | "redis://localhost:6379/2" |
| SHOPWARE_ADMIN_ES_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ADMIN_ES_INDEX_PREFIX | "sw-admin" |
| SHOPWARE_CDN_STRATEGY_DEFAULT | "id" |
| SHOPWARE_ES_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ES_INDEXING_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ES_INDEX_PREFIX | "sw" |
| SHOPWARE_HTTP_CACHE_ENABLED | "0" |
| SHOPWARE_HTTP_DEFAULT_TTL | "7200" |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| AUTH_TYPE | "" |
| CONTENT_LENGTH | "0" |
| CONTENT_TYPE | "" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/shop/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/www" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT | "application/json" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip, deflate, br, zstd" |
| HTTP_ACCEPT_LANGUAGE | "de,de-DE;q=0.9,en;q=0.8,en-GB;q=0.7,en-US;q=0.6,fr-FR;q=0.5,fr;q=0.4,af;q=0.3" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJhdWQiOiJhZG1pbmlzdHJhdGlvbiIsImp0aSI6ImUwMGU5YThlNGIzNDQ2ZGNhOWJlY2FmMWZiZmEzNmRkNzQ5ZDEzODBhYjU4ODQ0OTBiZjg2OGQ4MmNiNGM0YjNiOTQ3MThjMWRmY2UzYWMzIiwiaWF0IjoxNzc4Njc1MzI1LjE5NDU5NiwibmJmIjoxNzc4Njc1MzI1LjE5NDYwMywiZXhwIjoxNzc4Njc1OTI1LjE4OTMwNywic3ViIjoiMWE2ZGRkNmU1ODA1NGJmYThiZTVjNjc4MGI2MmU4NDEiLCJzY29wZXMiOlsid3JpdGUiXX0.YIF6UtnCXQJ-UG8Ung49Uyr0OablBif5GrRp1UJnDhg" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "0" |
| HTTP_COOKIE | "timezone=Europe/Berlin; MCPopupClosed=yes; session-=7ecc76fd88fe56d2a5c3b894617d9cfe" |
| HTTP_FORWARDED | "for="84.245.137.126";host="sw6staging.behr-labor.eu";proto=https" |
| HTTP_HOST | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| HTTP_PRIORITY | "u=1, i" |
| HTTP_REFERER | "https://sw6staging.behr-labor.eu/admin" |
| HTTP_SEC_CH_UA | ""Chromium";v="148", "Microsoft Edge";v="148", "Not/A)Brand";v="99"" |
| HTTP_SEC_CH_UA_MOBILE | "?0" |
| HTTP_SEC_CH_UA_PLATFORM | ""Windows"" |
| HTTP_SEC_FETCH_DEST | "empty" |
| HTTP_SEC_FETCH_MODE | "cors" |
| HTTP_SEC_FETCH_SITE | "same-origin" |
| HTTP_SHOPWARE_ADMIN_ACTIVE_ROUTE | "sw.dashboard.index" |
| HTTP_SW_LANGUAGE_ID | "2fbb5fe2e29a4d70aa5854ce7ce3e20b" |
| HTTP_USER_AGENT | "Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/148.0.0.0 Safari/537.36 Edg/148.0.0.0" |
| HTTP_VIA | "2.0 Caddy" |
| HTTP_X_FORWARDED_FOR | "84.245.137.126" |
| PATH_INFO | "" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| QUERY_STRING | "limit=5&latestTimestamp=2026-03-10+12:25:59.995" |
| REMOTE_ADDR | "127.0.0.1" |
| REMOTE_HOST | "84.245.137.126" |
| REMOTE_IDENT | "" |
| REMOTE_PORT | "52338" |
| REMOTE_USER | "" |
| REQUEST_METHOD | "GET" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1778675342 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1778675342.7537 |
| REQUEST_URI | "/api/notification/message?limit=5&latestTimestamp=2026-03-10+12:25:59.995" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/shop/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_NAME | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/2.0" |
| SERVER_SOFTWARE | "Caddy/v2.10.2" |
| SSL_CIPHER | "TLS_AES_128_GCM_SHA256" |
| SSL_PROTOCOL | "TLSv1.3" |
| SYMFONY_DOTENV_PATH | "/var/www/shop/.env" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_DEBUG,APP_SECRET,APP_URL,MAILER_URL,DATABASE_URL,COMPOSER_HOME,INSTANCE_ID,BLUE_GREEN_DEPLOYMENT,SHOPWARE_HTTP_CACHE_ENABLED,SHOPWARE_HTTP_DEFAULT_TTL,SHOPWARE_CDN_STRATEGY_DEFAULT,REDIS_CACHE_URL,REDIS_SESSION_URL,MESSENGER_TRANSPORT_DSN,REDIS_CART_URL,OPENSEARCH_URL,ES_MULTILINGUAL_INDEX,SHOPWARE_ES_ENABLED,SHOPWARE_ES_INDEXING_ENABLED,SHOPWARE_ES_INDEX_PREFIX,SHOPWARE_ADMIN_ES_ENABLED,ADMIN_OPENSEARCH_URL,SHOPWARE_ADMIN_ES_INDEX_PREFIX,APP_URL_CHECK_DISABLED" |
| USER | "www-data" |