SyncController :: sync
Request
GET Parameters
None
POST Parameters
None
Uploaded Files
None
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "Shopware\Core\Framework\Api\Controller\SyncController::sync" |
| _cspNonce | "9yIMug++A4g=" |
| _route | "api.action.sync" |
| _routeScope | [
"api"
] |
| _route_params | [] |
| oauth_access_token_id | "0538f7dfd73c87b5800e2b1aeff86831e35c76bcf54e0f56dcc03a34675750c60f628310f9187ff7" |
| oauth_client_id | "SWIAAVYYDXPOT09WCLDDBZFNQW" |
| oauth_scopes | [
"write"
] |
| sw-context | Shopware\Core\Framework\Context {#1833 #extensions: [] #scope: "user" #rulesLocked: false #source: Shopware\Core\Framework\Api\Context\AdminApiSource {#1846 …} #ruleIds: [] #currencyId: "b7d2554b0ce847cd82f3ac9bd1c0dfca" #languageIdChain: [ "2fbb5fe2e29a4d70aa5854ce7ce3e20b" ] #versionId: "0fa91ce3e96a4bc2be4bd9ce752c3425" #currencyFactor: 1.0 #considerInheritance: false #taxState: "gross" #rounding: Shopware\Core\Framework\DataAbstractionLayer\Pricing\CashRoundingConfig {#1835 …} #states: [] } |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept | "application/json" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJhdWQiOiJTV0lBQVZZWURYUE9UMDlXQ0xEREJaRk5RVyIsImp0aSI6IjA1MzhmN2RmZDczYzg3YjU4MDBlMmIxYWVmZjg2ODMxZTM1Yzc2YmNmNTRlMGY1NmRjYzAzYTM0Njc1NzUwYzYwZjYyODMxMGY5MTg3ZmY3IiwiaWF0IjoxNzc4OTAzNDQ1LjA5NDk2NCwibmJmIjoxNzc4OTAzNDQ1LjA5NDk2NiwiZXhwIjoxNzc4OTA0MDQ1LjA5NDczNywic3ViIjoiU1dJQUFWWVlEWFBPVDA5V0NMRERCWkZOUVciLCJzY29wZXMiOlsid3JpdGUiXX0.GB_H30mOtYNr2IraYNVPVImgZGmvvDYTFAm0fGcORec" |
| content-length | "2802" |
| content-type | "text/plain; charset=utf-8" |
| forwarded | "for="65.108.59.180";host="sw6staging.behr-labor.eu";proto=https" |
| host | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| indexing-behavior | "use-queue-indexing" |
| surrogate-capability | "symfony="ESI/1.0"" |
| user-agent | "" |
| via | "1.1 Caddy" |
| x-forwarded-for | "65.108.59.180" |
| x-php-ob-level | "1" |
Request Content
Raw
{"write-configuratorSettings":{"entity":"product_configurator_setting","action":"upsert","payload":[{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"bd1decc396d2cd1e843b06d66d2a1142","id":"873cb7e6dc9ee7113ce2d6e5a8355b28"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"678edb61befa0383eed0971157fd6b2b","id":"653c5113b0a78d1bfda553ebc50502f2"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"b8f1a21b164058935f9ec0ae8f221425","id":"a1dbb2ae37cc99c36f30c9a54059e05f"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"b37221398fb74f3066f62fb8373f5af5","id":"99296398317cd626df3c0902b5eb9edd"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"5e14aeb986c266d2d2b149f35dd57b5b","id":"3110beac63c387ee395f4d2e13731bfb"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"bf3b2511d5fb329270ab34d68ba2b5e8","id":"5c66346e7cc6ddddc05f3dc35c8865ec"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"c1ab4f102e089100545250d6d3980f60","id":"a8ce434cad1286052e7a4d9a390f691f"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"ff14b1d512ca2fa469a39a0668894f5a","id":"bae057cdb40dfc6517ea4047e2cf9749"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"cac02aa5e4a06f606195261dcf112472","id":"04fd1ce5262fee18907d882dc48412c6"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"cad4364d7263de5d71ae0ecfda16ec9f","id":"db7b89a2acff4aa6d5a0626e0a3bbf5d"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"cfb8a6317f49b3af21418319c2240941","id":"7d1f0908ad2b78a96c17313adbcce1c9"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"39ef4c340701b526dc4c6b5555db6722","id":"483eee3086fe4ddbbe5f1b51eb58b8e8"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"1cb51838b8d98bfb417f894c8736a33e","id":"2118340ff49a5c8cdbe74487f8e0dc97"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"8de075d86d84d4be88f7c2f0a95a2a78","id":"afea7699fe6181850965c2df71d00898"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"a7862c8af5ae1a19a3c21976b0aa6734","id":"1c80d4db444043821e28f8028f0cfa0f"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"c463d68b04f37463e256bba0994535ed","id":"2ba47fc3e24b599e4be1a80dbb918da1"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"dc6ad4146f95f449506003f5f2a13c2b","id":"5b6b594410938882ffdc0a56f67e4222"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"693b83fccb471c2898f299ce3e9312e5","id":"99434b011694adaa02ecf285935a2788"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"16db45844460b89660c07fd1dbd29958","id":"b162c7b35069f9f73013f12c994c24b6"},{"productId":"0000000cb77e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","optionId":"a3cca041e404eabb84a95be2bb1d5d33","id":"dbc2d189b4f98abc6171f3b3c08bf6d1"}]}}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| access-control-allow-headers | "Content-Type,Authorization,sw-context-token,sw-access-key,sw-language-id,sw-version-id,sw-inheritance,indexing-behavior,sw-include-seo-urls" |
| access-control-allow-methods | "GET,POST,PUT,PATCH,DELETE" |
| access-control-allow-origin | "*" |
| access-control-expose-headers | "Content-Type,Authorization,sw-context-token,sw-access-key,sw-language-id,sw-version-id,sw-inheritance,indexing-behavior,sw-include-seo-urls" |
| b2b-no-login | "1" |
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-security-policy | "object-src 'none'; script-src 'none'; base-uri 'self'; frame-ancestors 'none';" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Sat, 16 May 2026 03:52:44 GMT" |
| referrer-policy | "strict-origin-when-cross-origin" |
| strict-transport-security | "max-age=31536000; includeSubDomains" |
| x-content-type-options | "nosniff" |
| x-debug-token | "95f83d" |
| x-frame-options | "deny" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Session Usage
0
Usages
Stateless check enabled
Session not used.
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| ADMIN_OPENSEARCH_URL | "http://localhost:9200" |
| APP_DEBUG | "0" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "def000007d6eae616d9a205d5f150df38d677d38fd5cea51c579b859fbb56e90d9baba59b750f945e65c496dc397af9ea8e966420309f1beb90f97dfc146e2d1cd4579c2" |
| APP_URL | "https://sw6staging.behr-labor.eu" |
| APP_URL_CHECK_DISABLED | "1" |
| BLUE_GREEN_DEPLOYMENT | "1" |
| COMPOSER_HOME | "/var/www/shop/var/cache/composer" |
| DATABASE_URL | "mysql://sw:q7sHFnf32N1omFDLXk82@localhost:3306/shopware" |
| ES_MULTILINGUAL_INDEX | "1" |
| INSTANCE_ID | "ghuCcu9Ok42iLvxyswjJBckmp8klVlaz" |
| MAILER_URL | "null://localhost" |
| MESSENGER_TRANSPORT_DSN | "redis://localhost:6379/messages" |
| OPENSEARCH_URL | "http://localhost:9200" |
| REDIS_CACHE_URL | "redis://localhost:6379/1" |
| REDIS_CART_URL | "redis://localhost:6379/3" |
| REDIS_SESSION_URL | "redis://localhost:6379/2" |
| SHOPWARE_ADMIN_ES_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ADMIN_ES_INDEX_PREFIX | "sw-admin" |
| SHOPWARE_CDN_STRATEGY_DEFAULT | "id" |
| SHOPWARE_ES_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ES_INDEXING_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ES_INDEX_PREFIX | "sw" |
| SHOPWARE_HTTP_CACHE_ENABLED | "0" |
| SHOPWARE_HTTP_DEFAULT_TTL | "7200" |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| AUTH_TYPE | "" |
| CONTENT_LENGTH | "2802" |
| CONTENT_TYPE | "text/plain; charset=utf-8" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/shop/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/www" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT | "application/json" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJhdWQiOiJTV0lBQVZZWURYUE9UMDlXQ0xEREJaRk5RVyIsImp0aSI6IjA1MzhmN2RmZDczYzg3YjU4MDBlMmIxYWVmZjg2ODMxZTM1Yzc2YmNmNTRlMGY1NmRjYzAzYTM0Njc1NzUwYzYwZjYyODMxMGY5MTg3ZmY3IiwiaWF0IjoxNzc4OTAzNDQ1LjA5NDk2NCwibmJmIjoxNzc4OTAzNDQ1LjA5NDk2NiwiZXhwIjoxNzc4OTA0MDQ1LjA5NDczNywic3ViIjoiU1dJQUFWWVlEWFBPVDA5V0NMRERCWkZOUVciLCJzY29wZXMiOlsid3JpdGUiXX0.GB_H30mOtYNr2IraYNVPVImgZGmvvDYTFAm0fGcORec" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "2802" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "text/plain; charset=utf-8" |
| HTTP_FORWARDED | "for="65.108.59.180";host="sw6staging.behr-labor.eu";proto=https" |
| HTTP_HOST | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| HTTP_INDEXING_BEHAVIOR | "use-queue-indexing" |
| HTTP_USER_AGENT | "" |
| HTTP_VIA | "1.1 Caddy" |
| HTTP_X_FORWARDED_FOR | "65.108.59.180" |
| PATH_INFO | "" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| QUERY_STRING | "" |
| REMOTE_ADDR | "127.0.0.1" |
| REMOTE_HOST | "65.108.59.180" |
| REMOTE_IDENT | "" |
| REMOTE_PORT | "53844" |
| REMOTE_USER | "" |
| REQUEST_METHOD | "POST" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1778903564 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1778903564.635 |
| REQUEST_URI | "/api/_action/sync" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/shop/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_NAME | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "Caddy/v2.10.2" |
| SSL_CIPHER | "TLS_AES_128_GCM_SHA256" |
| SSL_PROTOCOL | "TLSv1.3" |
| SYMFONY_DOTENV_PATH | "/var/www/shop/.env" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_DEBUG,APP_SECRET,APP_URL,MAILER_URL,DATABASE_URL,COMPOSER_HOME,INSTANCE_ID,BLUE_GREEN_DEPLOYMENT,SHOPWARE_HTTP_CACHE_ENABLED,SHOPWARE_HTTP_DEFAULT_TTL,SHOPWARE_CDN_STRATEGY_DEFAULT,REDIS_CACHE_URL,REDIS_SESSION_URL,MESSENGER_TRANSPORT_DSN,REDIS_CART_URL,OPENSEARCH_URL,ES_MULTILINGUAL_INDEX,SHOPWARE_ES_ENABLED,SHOPWARE_ES_INDEXING_ENABLED,SHOPWARE_ES_INDEX_PREFIX,SHOPWARE_ADMIN_ES_ENABLED,ADMIN_OPENSEARCH_URL,SHOPWARE_ADMIN_ES_INDEX_PREFIX,APP_URL_CHECK_DISABLED" |
| USER | "www-data" |