SyncController :: sync
Request
GET Parameters
None
POST Parameters
None
Uploaded Files
None
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "Shopware\Core\Framework\Api\Controller\SyncController::sync" |
| _cspNonce | "aQeHqILpyiA=" |
| _route | "api.action.sync" |
| _routeScope | [
"api"
] |
| _route_params | [] |
| oauth_access_token_id | "804b3859c69a04fc6ff9881b664f679267fd383ca4572de0b4479bc7c72b73f62cb89a360c2beeed" |
| oauth_client_id | "SWIAAVYYDXPOT09WCLDDBZFNQW" |
| oauth_scopes | [
"write"
] |
| sw-context | Shopware\Core\Framework\Context {#1833 #extensions: [] #scope: "user" #rulesLocked: false #source: Shopware\Core\Framework\Api\Context\AdminApiSource {#1846 …} #ruleIds: [] #currencyId: "b7d2554b0ce847cd82f3ac9bd1c0dfca" #languageIdChain: [ "2fbb5fe2e29a4d70aa5854ce7ce3e20b" ] #versionId: "0fa91ce3e96a4bc2be4bd9ce752c3425" #currencyFactor: 1.0 #considerInheritance: false #taxState: "gross" #rounding: Shopware\Core\Framework\DataAbstractionLayer\Pricing\CashRoundingConfig {#1835 …} #states: [] } |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept | "application/json" |
| authorization | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJhdWQiOiJTV0lBQVZZWURYUE9UMDlXQ0xEREJaRk5RVyIsImp0aSI6IjgwNGIzODU5YzY5YTA0ZmM2ZmY5ODgxYjY2NGY2NzkyNjdmZDM4M2NhNDU3MmRlMGI0NDc5YmM3YzcyYjczZjYyY2I4OWEzNjBjMmJlZWVkIiwiaWF0IjoxNzc4Njc4MTYyLjk3NDQ1OSwibmJmIjoxNzc4Njc4MTYyLjk3NDQ2MiwiZXhwIjoxNzc4Njc4NzYyLjk3NDIxNywic3ViIjoiU1dJQUFWWVlEWFBPVDA5V0NMRERCWkZOUVciLCJzY29wZXMiOlsid3JpdGUiXX0.NiJYLqrVv__tQ3a11DqXG0frDL20P54JVuk4wf-SXgs" |
| content-length | "3662" |
| content-type | "text/plain; charset=utf-8" |
| forwarded | "for="65.108.59.180";host="sw6staging.behr-labor.eu";proto=https" |
| host | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| indexing-behavior | "use-queue-indexing" |
| surrogate-capability | "symfony="ESI/1.0"" |
| user-agent | "" |
| via | "1.1 Caddy" |
| x-forwarded-for | "65.108.59.180" |
| x-php-ob-level | "1" |
Request Content
Raw
{"write-product":{"entity":"product","action":"upsert","payload":[{"active":true,"variantListingConfig":{"displayParent":true},"id":"00000c986d7e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","productNumber":"825453","categories":[{"id":"0000018e847e7e7e7e7e7e7e7e7e0001"},{"id":"0000018e847a7a7a7a7a7a7a7a7a0001"}],"manufacturerId":"00009403087e7e7e7e7e7e7e7e7e0004","options":[],"properties":[],"translations":{"fr-FR":{"name":"Lames de rechange pour coupe-tuyaux","manufacturerNumber":null,"purchaseUnit":"1","width":null,"height":null,"length":null,"weight":1.0,"customSearchKeywords":["Outil(s)","Lames de rechange pour coupetuyaux"],"description":"<div><br></div><div><table class=\"sw-text-editor-table\"><tbody class=\"sw-text-editor-table__body\"></tbody></table></div>","customFields":{"custom_products_danger_symbol":null,"custom_products_atdksp":null,"custom_products_nml":null,"custom_products_batterie_number":null,"custom_products_cr_number":null,"custom_products_export_rules":null,"custom_products_eClass_4":null,"custom_products_serial_number":null,"custom_products_eClass_10":null,"custom_products_ivd":null,"custom_products_fi_number":null,"custom_products_batch":null,"custom_products_unspsc":"41122400","custom_products_batterie":null,"custom_products_vgk_number":null,"custom_products_eClass_name":null,"custom_products_breakable":null,"custom_products_electro":null,"custom_products_cas_number":null,"custom_products_packing":null,"custom_products_vwr_number":null,"custom_products_original_box":null,"custom_products_made_in":null,"custom_llg_userref":null,"custom_llg_gef_GHS":null,"custom_llg_gef_SWort":null,"custom_llg_gef_HSAETZE":null,"custom_llg_gef_PSAETZE":null,"custom_llg_adr_UNNR":null,"custom_gef_WebLink":null,"llg_lastSyncDate_fr":"2026-05-13 13:21:43","llg_id":"prd_segment_825453","smarthub_hashKey":"f78c7adce5a5baa37b003d7e68ee03e3706d8520f27c13a0969578a86cc7e12d"}}}},{"active":true,"variantListingConfig":{"displayParent":true},"parentId":"00000c986d7e7e7e7e7e7e7e7e7e0002","id":"00008c788b7e7e7e7e7e7e7e7e7e0003","productNumber":"9205899","categories":null,"manufacturerId":"00009403087e7e7e7e7e7e7e7e7e0004","options":null,"properties":[{"id":"87e31a6b57168d47a45372e9102a5de8"},{"id":"162b674c5d63a453e1983667a81c27d0"}],"translations":{"fr-FR":{"name":"Lames de rechange pour coupe-tuyaux","manufacturerNumber":"H21011-0000","purchaseUnit":"1.00","width":53.00,"height":20.00,"length":60.00,"weight":0.003,"customSearchKeywords":["Outil(s)","9205899","229-0014"],"customFields":{"custom_products_danger_symbol":"0","custom_products_atdksp":null,"custom_products_nml":null,"custom_products_batterie_number":null,"custom_products_cr_number":null,"custom_products_export_rules":"0","custom_products_eClass_4":"32-01-32-90","custom_products_serial_number":"0","custom_products_eClass_10":"32035590","custom_products_ivd":"0","custom_products_fi_number":"9205899","custom_products_batch":"0","custom_products_unspsc":"41122400","custom_products_batterie":"0","custom_products_vgk_number":null,"custom_products_eClass_name":null,"custom_products_breakable":"0","custom_products_electro":null,"custom_products_cas_number":null,"custom_products_packing":null,"custom_products_vwr_number":"229-0014","custom_products_original_box":"0","custom_products_made_in":"0","custom_llg_userref":null,"custom_llg_gef_GHS":null,"custom_llg_gef_SWort":null,"custom_llg_gef_HSAETZE":null,"custom_llg_gef_PSAETZE":null,"custom_llg_adr_UNNR":null,"custom_gef_WebLink":null,"llg_lastSyncDate_fr":"2026-05-13 13:21:43","llg_id":"prd_llg_article_9205899","smarthub_hashKey":"f77dd3a1b27278eff7fcb60e3749c49a85666a47fc5f6f3983a504b4fd3b0a15"},"description":""}}}]}}
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| access-control-allow-headers | "Content-Type,Authorization,sw-context-token,sw-access-key,sw-language-id,sw-version-id,sw-inheritance,indexing-behavior,sw-include-seo-urls" |
| access-control-allow-methods | "GET,POST,PUT,PATCH,DELETE" |
| access-control-allow-origin | "*" |
| access-control-expose-headers | "Content-Type,Authorization,sw-context-token,sw-access-key,sw-language-id,sw-version-id,sw-inheritance,indexing-behavior,sw-include-seo-urls" |
| b2b-no-login | "1" |
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-security-policy | "object-src 'none'; script-src 'none'; base-uri 'self'; frame-ancestors 'none';" |
| content-type | "application/json" |
| date | "Wed, 13 May 2026 13:22:02 GMT" |
| referrer-policy | "strict-origin-when-cross-origin" |
| strict-transport-security | "max-age=31536000; includeSubDomains" |
| x-content-type-options | "nosniff" |
| x-debug-token | "ad6131" |
| x-frame-options | "deny" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Session Usage
0
Usages
Stateless check enabled
Session not used.
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| ADMIN_OPENSEARCH_URL | "http://localhost:9200" |
| APP_DEBUG | "0" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "def000007d6eae616d9a205d5f150df38d677d38fd5cea51c579b859fbb56e90d9baba59b750f945e65c496dc397af9ea8e966420309f1beb90f97dfc146e2d1cd4579c2" |
| APP_URL | "https://sw6staging.behr-labor.eu" |
| APP_URL_CHECK_DISABLED | "1" |
| BLUE_GREEN_DEPLOYMENT | "1" |
| COMPOSER_HOME | "/var/www/shop/var/cache/composer" |
| DATABASE_URL | "mysql://sw:q7sHFnf32N1omFDLXk82@localhost:3306/shopware" |
| ES_MULTILINGUAL_INDEX | "1" |
| INSTANCE_ID | "ghuCcu9Ok42iLvxyswjJBckmp8klVlaz" |
| MAILER_URL | "null://localhost" |
| MESSENGER_TRANSPORT_DSN | "redis://localhost:6379/messages" |
| OPENSEARCH_URL | "http://localhost:9200" |
| REDIS_CACHE_URL | "redis://localhost:6379/1" |
| REDIS_CART_URL | "redis://localhost:6379/3" |
| REDIS_SESSION_URL | "redis://localhost:6379/2" |
| SHOPWARE_ADMIN_ES_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ADMIN_ES_INDEX_PREFIX | "sw-admin" |
| SHOPWARE_CDN_STRATEGY_DEFAULT | "id" |
| SHOPWARE_ES_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ES_INDEXING_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ES_INDEX_PREFIX | "sw" |
| SHOPWARE_HTTP_CACHE_ENABLED | "0" |
| SHOPWARE_HTTP_DEFAULT_TTL | "7200" |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| AUTH_TYPE | "" |
| CONTENT_LENGTH | "3662" |
| CONTENT_TYPE | "text/plain; charset=utf-8" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/shop/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/www" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT | "application/json" |
| HTTP_AUTHORIZATION | "Bearer eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJhdWQiOiJTV0lBQVZZWURYUE9UMDlXQ0xEREJaRk5RVyIsImp0aSI6IjgwNGIzODU5YzY5YTA0ZmM2ZmY5ODgxYjY2NGY2NzkyNjdmZDM4M2NhNDU3MmRlMGI0NDc5YmM3YzcyYjczZjYyY2I4OWEzNjBjMmJlZWVkIiwiaWF0IjoxNzc4Njc4MTYyLjk3NDQ1OSwibmJmIjoxNzc4Njc4MTYyLjk3NDQ2MiwiZXhwIjoxNzc4Njc4NzYyLjk3NDIxNywic3ViIjoiU1dJQUFWWVlEWFBPVDA5V0NMRERCWkZOUVciLCJzY29wZXMiOlsid3JpdGUiXX0.NiJYLqrVv__tQ3a11DqXG0frDL20P54JVuk4wf-SXgs" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "3662" |
| HTTP_CONTENT_TYPE | "text/plain; charset=utf-8" |
| HTTP_FORWARDED | "for="65.108.59.180";host="sw6staging.behr-labor.eu";proto=https" |
| HTTP_HOST | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| HTTP_INDEXING_BEHAVIOR | "use-queue-indexing" |
| HTTP_USER_AGENT | "" |
| HTTP_VIA | "1.1 Caddy" |
| HTTP_X_FORWARDED_FOR | "65.108.59.180" |
| PATH_INFO | "" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| QUERY_STRING | "" |
| REMOTE_ADDR | "127.0.0.1" |
| REMOTE_HOST | "65.108.59.180" |
| REMOTE_IDENT | "" |
| REMOTE_PORT | "40886" |
| REMOTE_USER | "" |
| REQUEST_METHOD | "POST" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1778678522 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1778678522.7004 |
| REQUEST_URI | "/api/_action/sync" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/shop/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_NAME | "sw6staging.behr-labor.eu" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "Caddy/v2.10.2" |
| SSL_CIPHER | "TLS_AES_128_GCM_SHA256" |
| SSL_PROTOCOL | "TLSv1.3" |
| SYMFONY_DOTENV_PATH | "/var/www/shop/.env" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_DEBUG,APP_SECRET,APP_URL,MAILER_URL,DATABASE_URL,COMPOSER_HOME,INSTANCE_ID,BLUE_GREEN_DEPLOYMENT,SHOPWARE_HTTP_CACHE_ENABLED,SHOPWARE_HTTP_DEFAULT_TTL,SHOPWARE_CDN_STRATEGY_DEFAULT,REDIS_CACHE_URL,REDIS_SESSION_URL,MESSENGER_TRANSPORT_DSN,REDIS_CART_URL,OPENSEARCH_URL,ES_MULTILINGUAL_INDEX,SHOPWARE_ES_ENABLED,SHOPWARE_ES_INDEXING_ENABLED,SHOPWARE_ES_INDEX_PREFIX,SHOPWARE_ADMIN_ES_ENABLED,ADMIN_OPENSEARCH_URL,SHOPWARE_ADMIN_ES_INDEX_PREFIX,APP_URL_CHECK_DISABLED" |
| USER | "www-data" |