NavigationController :: index
Request
GET Parameters
None
POST Parameters
None
Uploaded Files
None
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "Shopware\Storefront\Controller\NavigationController::index" |
| _cspNonce | "dpOw9or6QnM=" |
| _httpCache | true |
| _is_sales_channel | true |
| _locale | "de-DE" |
| _route | "frontend.navigation.page" |
| _routeScope | [
"storefront"
] |
| _route_params | [ "_httpCache" => true "navigationId" => "c39e18a2b870414fb1b59746d7bd2fcd" ] |
| navigationId | "c39e18a2b870414fb1b59746d7bd2fcd" |
| resolved-uri | "/navigation/c39e18a2b870414fb1b59746d7bd2fcd" |
| sw-context | Shopware\Core\Framework\Context {#2502 #extensions: [] #scope: "user" #rulesLocked: false #source: Shopware\Core\Framework\Api\Context\SalesChannelApiSource {#2511 …} #ruleIds: [ "092cbf7d7bb845cf871f8bc35847021a" "2cf59896af66475896ec8abd03ac26b6" "3858957016644de4ae48c0500bf3ccc8" "3c9d7d926b6a47fe8d4ae20d0a993424" "69e0e90bd44d465989887976752efdfc" "e1378db7808a478f919e0d740d5d6c1a" "e92b366fe0ce497b9b5e2b4c2a2cb0f6" "fa9feb38521b4c508af91afafcf89eaa" "26d71577e36549c88b704bb9e7f73918" "28caae75a5624f0d985abd0eb32aa160" "53d34850dc394bd7806d5818c3011a2d" "71012c3c5bf6413d83b96241e47bd9dd" ] #currencyId: "b7d2554b0ce847cd82f3ac9bd1c0dfca" #languageIdChain: [ "2fbb5fe2e29a4d70aa5854ce7ce3e20b" ] #versionId: "0fa91ce3e96a4bc2be4bd9ce752c3425" #currencyFactor: 1.0 #considerInheritance: true #taxState: "gross" #rounding: Shopware\Core\Framework\DataAbstractionLayer\Pricing\CashRoundingConfig {#2509 …} #states: [] } |
| sw-currency-id | "b7d2554b0ce847cd82f3ac9bd1c0dfca" |
| sw-domain-id | "019a354f6b6c7e5d8d156bb4fad4b437" |
| sw-maintenance | false |
| sw-maintenance-ip-whitelist | "[]" |
| sw-original-request-uri | "/ueber-uns/" |
| sw-sales-channel-absolute-base-url | "https://sw6stagingbehropur.behr-labor.eu" |
| sw-sales-channel-base-url | "" |
| sw-sales-channel-context | Shopware\Core\System\SalesChannel\SalesChannelContext {#2500 #extensions: [] #permissions: [] #permisionsLocked: false #imitatingUserId: null #measurementSystem: Shopware\Core\Content\MeasurementSystem\MeasurementUnits {#2501 …} #cartLock: null #context: Shopware\Core\Framework\Context {#2502 #extensions: [] #scope: "user" #rulesLocked: false #source: Shopware\Core\Framework\Api\Context\SalesChannelApiSource {#2511 …} #ruleIds: [ "092cbf7d7bb845cf871f8bc35847021a" "2cf59896af66475896ec8abd03ac26b6" "3858957016644de4ae48c0500bf3ccc8" "3c9d7d926b6a47fe8d4ae20d0a993424" "69e0e90bd44d465989887976752efdfc" "e1378db7808a478f919e0d740d5d6c1a" "e92b366fe0ce497b9b5e2b4c2a2cb0f6" "fa9feb38521b4c508af91afafcf89eaa" "26d71577e36549c88b704bb9e7f73918" "28caae75a5624f0d985abd0eb32aa160" "53d34850dc394bd7806d5818c3011a2d" "71012c3c5bf6413d83b96241e47bd9dd" ] #currencyId: "b7d2554b0ce847cd82f3ac9bd1c0dfca" #languageIdChain: [ "2fbb5fe2e29a4d70aa5854ce7ce3e20b" ] #versionId: "0fa91ce3e96a4bc2be4bd9ce752c3425" #currencyFactor: 1.0 #considerInheritance: true #taxState: "gross" #rounding: Shopware\Core\Framework\DataAbstractionLayer\Pricing\CashRoundingConfig {#2509 …} #states: [] } #token: "bT1g1Lx2XVjkPaYRNMOKJJwSCc5WoWCx" -domainId: "019a354f6b6c7e5d8d156bb4fad4b437" #salesChannel: Shopware\Core\System\SalesChannel\SalesChannelEntity {#2505 …} #currency: Shopware\Core\System\Currency\CurrencyEntity {#2540 …} #currentCustomerGroup: Shopware\Core\Checkout\Customer\Aggregate\CustomerGroup\CustomerGroupEntity {#2544 …} #taxRules: Shopware\Core\System\Tax\TaxCollection {#2548 …} #paymentMethod: Shopware\Core\Checkout\Payment\PaymentMethodEntity {#2575 …} #shippingMethod: Shopware\Core\Checkout\Shipping\ShippingMethodEntity {#2580 …} #shippingLocation: Shopware\Core\Checkout\Cart\Delivery\Struct\ShippingLocation {#2595 …} #customer: null #itemRounding: Shopware\Core\Framework\DataAbstractionLayer\Pricing\CashRoundingConfig {#2509 …} #totalRounding: Shopware\Core\Framework\DataAbstractionLayer\Pricing\CashRoundingConfig {#2543 …} #languageInfo: Shopware\Core\System\SalesChannel\Context\LanguageInfo {#2602 …} #areaRuleIds: [ "shipping" => [ "092cbf7d7bb845cf871f8bc35847021a" "69e0e90bd44d465989887976752efdfc" "e92b366fe0ce497b9b5e2b4c2a2cb0f6" ] "product" => [ "3c9d7d926b6a47fe8d4ae20d0a993424" ] "promotion" => [ "26d71577e36549c88b704bb9e7f73918" ] "payment" => [ "53d34850dc394bd7806d5818c3011a2d" ] ] #states: [] } |
| sw-sales-channel-id | "2a5cd912562c4aebbbd2ee2c9f3d14bb" |
| sw-snippet-set-id | "da4f26b70cbb4f90a4d1f4a5f3d76a19" |
| sw-storefront-url | "https://sw6stagingbehropur.behr-labor.eu" |
| theme-base-name | null |
| theme-id | "019cbdd716c170f0a1c2a0a14e69c5f4" |
| theme-name | "RhiemBehrThemeBo" |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept | "*/*" |
| accept-encoding | "gzip, br, zstd, deflate" |
| content-length | "0" |
| forwarded | "for="216.73.216.125";host="sw6stagingbehropur.behr-labor.eu";proto=https" |
| host | "sw6stagingbehropur.behr-labor.eu" |
| referer | "https://sw6stagingbehropur.behr-labor.eu/navigation/c39e18a2b870414fb1b59746d7bd2fcd" |
| surrogate-capability | "symfony="ESI/1.0"" |
| sw-context-token | "bT1g1Lx2XVjkPaYRNMOKJJwSCc5WoWCx" |
| sw-language-id | "2fbb5fe2e29a4d70aa5854ce7ce3e20b" |
| user-agent | "Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)" |
| via | "2.0 Caddy" |
| x-forwarded-for | "216.73.216.125" |
| x-php-ob-level | "1" |
Request Content
Request content not available (it was retrieved as a resource).
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| b2b-no-login | "1" |
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "text/html; charset=UTF-8" |
| date | "Wed, 13 May 2026 11:31:57 GMT" |
| referrer-policy | "strict-origin-when-cross-origin" |
| strict-transport-security | "max-age=31536000; includeSubDomains" |
| surrogate-control | "content="ESI/1.0"" |
| x-content-type-options | "nosniff" |
| x-debug-token | "f86e94" |
| x-frame-options | "deny" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
| Key | Value |
|---|---|
| Created | "Wed, 13 May 26 11:31:57 +0000" |
| Last used | "Wed, 13 May 26 11:31:57 +0000" |
| Lifetime | 0 |
Session Attributes
| Attribute | Value |
|---|---|
| sessionId | "944a4f08181a70544a5124e1f8064d31" |
| sw-context-token | "bT1g1Lx2XVjkPaYRNMOKJJwSCc5WoWCx" |
| sw-rule-area-ids | [ "shipping" => [ "092cbf7d7bb845cf871f8bc35847021a" "69e0e90bd44d465989887976752efdfc" "e92b366fe0ce497b9b5e2b4c2a2cb0f6" ] "product" => [ "3c9d7d926b6a47fe8d4ae20d0a993424" ] "promotion" => [ "26d71577e36549c88b704bb9e7f73918" ] "payment" => [ "53d34850dc394bd7806d5818c3011a2d" ] ] |
| sw-rule-ids | [ "092cbf7d7bb845cf871f8bc35847021a" "2cf59896af66475896ec8abd03ac26b6" "3858957016644de4ae48c0500bf3ccc8" "3c9d7d926b6a47fe8d4ae20d0a993424" "69e0e90bd44d465989887976752efdfc" "e1378db7808a478f919e0d740d5d6c1a" "e92b366fe0ce497b9b5e2b4c2a2cb0f6" "fa9feb38521b4c508af91afafcf89eaa" "26d71577e36549c88b704bb9e7f73918" "28caae75a5624f0d985abd0eb32aa160" "53d34850dc394bd7806d5818c3011a2d" "71012c3c5bf6413d83b96241e47bd9dd" ] |
| sw-sales-channel-id | "2a5cd912562c4aebbbd2ee2c9f3d14bb" |
Session Usage
0
Usages
Stateless check enabled
Session not used.
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| ADMIN_OPENSEARCH_URL | "http://localhost:9200" |
| APP_DEBUG | "0" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "def000007d6eae616d9a205d5f150df38d677d38fd5cea51c579b859fbb56e90d9baba59b750f945e65c496dc397af9ea8e966420309f1beb90f97dfc146e2d1cd4579c2" |
| APP_URL | "https://sw6staging.behr-labor.eu" |
| APP_URL_CHECK_DISABLED | "1" |
| BLUE_GREEN_DEPLOYMENT | "1" |
| COMPOSER_HOME | "/var/www/shop/var/cache/composer" |
| DATABASE_URL | "mysql://sw:q7sHFnf32N1omFDLXk82@localhost:3306/shopware" |
| ES_MULTILINGUAL_INDEX | "1" |
| INSTANCE_ID | "ghuCcu9Ok42iLvxyswjJBckmp8klVlaz" |
| MAILER_URL | "null://localhost" |
| MESSENGER_TRANSPORT_DSN | "redis://localhost:6379/messages" |
| OPENSEARCH_URL | "http://localhost:9200" |
| REDIS_CACHE_URL | "redis://localhost:6379/1" |
| REDIS_CART_URL | "redis://localhost:6379/3" |
| REDIS_SESSION_URL | "redis://localhost:6379/2" |
| SHOPWARE_ADMIN_ES_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ADMIN_ES_INDEX_PREFIX | "sw-admin" |
| SHOPWARE_CDN_STRATEGY_DEFAULT | "id" |
| SHOPWARE_ES_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ES_INDEXING_ENABLED | "1" |
| SHOPWARE_ES_INDEX_PREFIX | "sw" |
| SHOPWARE_HTTP_CACHE_ENABLED | "0" |
| SHOPWARE_HTTP_DEFAULT_TTL | "7200" |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| AUTH_TYPE | "" |
| CONTENT_LENGTH | "0" |
| CONTENT_TYPE | "" |
| DOCUMENT_ROOT | "/var/www/shop/public" |
| DOCUMENT_URI | "/index.php" |
| FCGI_ROLE | "RESPONDER" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HOME | "/var/www" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT | "*/*" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip, br, zstd, deflate" |
| HTTP_CONTENT_LENGTH | "0" |
| HTTP_FORWARDED | "for="216.73.216.125";host="sw6stagingbehropur.behr-labor.eu";proto=https" |
| HTTP_HOST | "sw6stagingbehropur.behr-labor.eu" |
| HTTP_REFERER | "https://sw6stagingbehropur.behr-labor.eu/navigation/c39e18a2b870414fb1b59746d7bd2fcd" |
| HTTP_USER_AGENT | "Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)" |
| HTTP_VIA | "2.0 Caddy" |
| HTTP_X_FORWARDED_FOR | "216.73.216.125" |
| PATH_INFO | "" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| QUERY_STRING | "" |
| REMOTE_ADDR | "127.0.0.1" |
| REMOTE_HOST | "216.73.216.125" |
| REMOTE_IDENT | "" |
| REMOTE_PORT | "39266" |
| REMOTE_USER | "" |
| REQUEST_METHOD | "GET" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1778671917 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1778671917.6001 |
| REQUEST_URI | "/navigation/c39e18a2b870414fb1b59746d7bd2fcd" |
| SCRIPT_FILENAME | "/var/www/shop/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_NAME | "sw6stagingbehropur.behr-labor.eu" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/2.0" |
| SERVER_SOFTWARE | "Caddy/v2.10.2" |
| SSL_CIPHER | "TLS_AES_128_GCM_SHA256" |
| SSL_PROTOCOL | "TLSv1.3" |
| SYMFONY_DOTENV_PATH | "/var/www/shop/.env" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_DEBUG,APP_SECRET,APP_URL,MAILER_URL,DATABASE_URL,COMPOSER_HOME,INSTANCE_ID,BLUE_GREEN_DEPLOYMENT,SHOPWARE_HTTP_CACHE_ENABLED,SHOPWARE_HTTP_DEFAULT_TTL,SHOPWARE_CDN_STRATEGY_DEFAULT,REDIS_CACHE_URL,REDIS_SESSION_URL,MESSENGER_TRANSPORT_DSN,REDIS_CART_URL,OPENSEARCH_URL,ES_MULTILINGUAL_INDEX,SHOPWARE_ES_ENABLED,SHOPWARE_ES_INDEXING_ENABLED,SHOPWARE_ES_INDEX_PREFIX,SHOPWARE_ADMIN_ES_ENABLED,ADMIN_OPENSEARCH_URL,SHOPWARE_ADMIN_ES_INDEX_PREFIX,APP_URL_CHECK_DISABLED" |
| USER | "www-data" |